Drożdże Coobra 6 Magnum Zobacz większe

Drożdże Coobra 6 Magnum

NEW000099

New product

Drożdże Coobra 6 Magnum

Więcej szczegółów

8,99 zł brutto

Dodaj do listy życzeń

Więcej informacji


DROŻDŻE TURBO COBRA 6 MAGNUM DUŻE NASTAWY


Znane skandynawskie drożdże Cobra 6. Specjalnie skomponowana mieszanka drożdży o podwyższonej tolerancji na alkohol z pożywkš, witaminami oraz mikroelementami do szybkiej fermentacji nastawów cukrowych.

DROŻDŻE DEDYKOWANE DO FERMENTACJI DUŻYCH NASTAWÓW DO 500L I WIĘCEJ

Instrukcja użycia:Zgodnie z tabelš - przykładowo dla nastawu 25l:

Do pojemnika fermentacyjnego najlepiej z zaworem spustowym o pojemności nie mniejszej niż 31l (polecamy z naszej oferty:POJEMNIK FERMENTACYJNY Z KRANEM 33L UCHWYT! OKAZJA)wlewamy 21l wody o temp. 30°C, w której rozpuszczamy 6kg cukru, dokładnie mieszamy do rozpuszczenia całego cukru. Następnie po upewnieniu się, że temperatura nie przekracza 30°C (po przekroczeniu temp. 35-40°C drożdże ginš) wsypujemy zawartość jednej torebki i dokładnie mieszamy.

Zawartość cukru mierzymy cukromierzem (polecamy z naszej oferty:CUKROMIERZ BALLINGA DO ZACIERÓW SYROPÓW -5-33BLG). Zapisujemy wskazanie cukromierza w BLG, datę i godzinę rozpoczęcia fermentacji.

Objętość nastawuTemp. startowaWodaCukierIlość torebekTemp. otoczenia optymalna

Temp. otoczenia

w zakresie

25l30°C21l6kg125°C20-30°C
200l20°C170l48kg820°C10-25°C
500l20°C425l120kg1515°C10-20°C

Przykrywamy pojemnik pokrywš, żeby uchronić nastaw przed kurzem, owadami, itp.Nie zamykamy szczelnie, nie stosujemy rurek fermentacyjnych!!!- fermentacja jest burzliwa. W cišgu kilku następnych godzin drożdże wybudzajš się z uśpienia i rozpoczynajš gwałtownš fermentację, która objawia się intensywnym gazowaniem (ewentualnie niewielkim pienieniem) i jest egzotermiczna (wydziela się ciepło). Temperatura otoczenia powinna być niższa od temperatury startowej nastawu, aby w żadnym momencie fermentacji nie przekroczyła 35°C. Dotyczy to w szczególności dużych nastawów, gdzie chłodzenie jest gorsze.

Czas zakończenia fermentacji: 2-3dni

W miarę postępujšcej fermentacji gazowanie stopniowo ustaje, co możemy zauważyć mieszajšc nastaw. Jeśli mieszanie nastawu nie powoduje już wydzielania drobnych pęcherzyków dwutlenku węgla fermentacja jest zakończona. Koniec fermentacji najlepiej sprawdzić cukromierzem(polecamy z naszej oferty:CUKROMIERZ BALLINGA DO ZACIERÓW SYROPÓW -5-33BLG) - wskazanie powinno wynosić około -5Blg. Wraz z cukromierzem udostępniamy prosty program do obliczania zawartości alkoholu w nastawie na podstawie jego wskazań przed i po fermentacji.

Klarowanie

Po zakończeniu fermentacji nastaw odstawiamy do wyklarowania grawitacyjnego na co najmniej 7 dni. Nastaw jest wyklarowany, jeśli wykazuje przezroczystość po nabraniu do szklanki. Klarowanie można znaczšco przyspieszyć do 24h używajšc środka klarujšcego (w naszej ofercie KLAROWANIE 24H SPIRITFERM SUPERKLAR WINA I NASTAWY). Pozostaje jeszcze próba smakowa - uzyskany klarowny nastaw koloru jasno-żółtozielonego powinien mieć smak młodego wina białego bez nuty goryczy, lub kwaśności. Tak przygotowany nastaw można przeznaczyć do dalszej obróbki. W tym celudekantujemy(zlewamy) go do zbiornika powoli odkręcajšc kran w pojemniku fermentacyjnym tak, aby nie naruszyć osadu na dnie pojemnika.

Waga netto: 90g

26 innych produktów w tej samej kategorii: