Drożdże Spiritferm T3 Zobacz większe

Drożdże Spiritferm T3

NEW000113

New product

Drożdże Spiritferm T3

Więcej szczegółów

8,50 zł brutto

Dodaj do listy życzeń

Więcej informacji


DROŻDŻE TURBO SPIRITFERM T3 POPULARNE 7KG 17%


Znane skandynawskie drożdże SpiritFerm T3. Specjalnie skomponowana mieszanka drożdży o podwyższonej tolerancji na alkohol z enzymami, pożywką, witaminami oraz mikroelementami do szybkiej fermentacji nastawów cukrowych.

NAJTAŃSZE POPULARNE DROŻDŻE DEDYKOWANE DO FERMENTACJI ŚREDNIOMOCNYCH NASTAWÓW

5KG CUKRU DOPEŁNIĆ WODĄ DO 25L = 1DZIEŃ = 13%

6KG CUKRU DOPEŁNIĆ WODĄ DO 25L = 2DNI = 15%

7KG CUKRU DOPEŁNIĆ WODĄ DO 25L = 3DNI = 17%

Instrukcja użycia:

Do pojemnika fermentacyjnego najlepiej z zaworem spustowym o pojemności nie mniejszej niż 31l (polecamy z naszej oferty:POJEMNIK FERMENTACYJNY Z KRANEM 33L UCHWYT! OKAZJA)wlewamy gorącej wody, w której rozpuszczamy 5-7kg cukru, dokładnie mieszamy do rozpuszczenia całego cukru i dopełniamy do 25l. Następnie po upewnieniu się, że temperatura nie przekracza 30°C (po przekroczeniu temp. 35-40°C drożdże giną) wsypujemy zawartość jednej torebki i dokładnie mieszamy.

Zawartość cukru mierzymy cukromierzem (polecamy z naszej oferty:CUKROMIERZ BALLINGA DO ZACIERÓW SYROPÓW -5-33BLG). Zapisujemy wskazanie cukromierza w BLG, datę i godzinę rozpoczęcia fermentacji.

Przykrywamy pojemnik pokrywš, żeby uchronić nastaw przed kurzem, owadami, itp.Nie zamykamy szczelnie, nie stosujemy rurek fermentacyjnych!!!- fermentacja jest burzliwa. W ciągu kilku następnych godzin drożdże wybudzają się z uśpienia i rozpoczynają gwałtowną fermentację, która objawia się intensywnym gazowaniem (ewentualnie niewielkim pienieniem) i jest egzotermiczna (wydziela się ciepło). Temperatura otoczenia powinna być niższa od temperatury startowej nastawu, aby w żadnym momencie fermentacji nie przekroczyła 35°C.

Czas zakończenia fermentacji: 5kg cukru - 1 dzień, 6kg cukru - 2dni, 7kg cukru - 3dni

W miarę postępującej fermentacji gazowanie stopniowo ustaje, co możemy zauważyć mieszając nastaw. Jeśli mieszanie nastawu nie powoduje już wydzielania drobnych pęcherzyków dwutlenku węgla fermentacja jest zakończona. Koniec fermentacji najlepiej sprawdzić cukromierzem(polecamy z naszej oferty:CUKROMIERZ BALLINGA DO ZACIERÓW SYROPÓW -5-33BLG) - wskazanie powinno wynosić przynajmniej -5 do -6Blg. Wraz z cukromierzem udostępniamy prosty program do obliczania zawartości alkoholu w nastawie na podstawie jego wskazań przed i po fermentacji.

Klarowanie

Po zakończeniu fermentacji nastaw odstawiamy do wyklarowania grawitacyjnego na co najmniej 7 dni. Nastaw jest wyklarowany, jeśli wykazuje przezroczystość po nabraniu do szklanki. Klarowanie można znacząco przyspieszyć do 24h używajšc środka klarującego (w naszej ofercie KLAROWANIE 24H SPIRITFERM SUPERKLAR WINA I NASTAWY). Pozostaje jeszcze próba smakowa - uzyskany klarowny nastaw koloru jasno-żółtozielonego powinien mieć smak młodego wina białego bez nuty goryczy, lub kwaśności. Tak przygotowany nastaw można przeznaczyć do dalszej obróbki. W tym celudekantujemy(zlewamy) go do zbiornika powoli odkręcajšc kran w pojemniku fermentacyjnym tak, aby nie naruszyć osadu na dnie pojemnika.

Waga netto: 125g

24 innych produktów w tej samej kategorii: