Drożdże Spiritferm XXL Zobacz większe

Drożdże Spiritferm XXL

NEW000116

New product

Drożdże Spiritferm XXL

Więcej szczegółów

7,99 zł brutto

Dodaj do listy życzeń

Więcej informacji

DROŻDŻE TURBO SPIRITFERM XXL 6-120KG DUŻE NASTAWY 

Znane skandynawskie drożdże SpiritFerm XXL. Specjalnie skomponowana mieszanka drożdży o podwyższonej tolerancji na alkohol z pożywką, witaminami oraz mikroelementami do szybkiej fermentacji dużych nastawów cukrowych.

DROŻDŻE DEDYKOWANE DO FERMENTACJI DUŻYCH NASTAWÓW DO 500L I WIĘCEJ

Instrukcja użycia: Zgodnie z tabelą - przykładowo dla nastawu 25l:

Do pojemnika fermentacyjnego najlepiej z zaworem spustowym o pojemności nie mniejszej niż 31l (polecamy z naszej oferty:POJEMNIK FERMENTACYJNY Z KRANEM 33L UCHWYT! OKAZJA) wsypujemy 6kg cukru i dopełniamy ciepłą wodą do 25l, dokładnie mieszamy do rozpuszczenia całego cukru. Następnie po upewnieniu się, że temperatura nie przekracza 25°C (po przekroczeniu temp. 35-40°C drożdże giną) wsypujemy zawartość jednej torebki i dokładnie mieszamy.

Zawartość cukru mierzymy cukromierzem (polecamy z naszej oferty: CUKROMIERZ BALLINGA DO ZACIERÓW SYROPÓW -5-33BLG). Zapisujemy wskazanie cukromierza w BLG, datę i godzinę rozpoczęcia fermentacji. 

Objętość nastawu

Temp. startowa

Cukier

Ilość torebek

Temp. fermentacji optymalna

25l

22-25°C

6kg

1

22-25°C

50l

22-25°C

12kg

2

22-25°C

200l

22-25°C

48kg

6

15-22°C

500l

22-25°C

120kg

15

15-22°C

Przykrywamy pojemnik pokrywą, żeby uchronić nastaw przed kurzem, owadami, itp. Nie zamykamy szczelnie, nie stosujemy rurek fermentacyjnych!!! - fermentacja jest burzliwa. W ciągu kilku następnych godzin drożdże wybudzają się z uśpienia i rozpoczynają gwałtowną fermentację, która objawia się intensywnym gazowaniem (ewentualnie niewielkim pienieniem) i jest egzotermiczna (wydziela się ciepło). Temperatura otoczenia powinna być niższa od temperatury startowej nastawu, aby w żadnym momencie fermentacji nie przekroczyła 35°C. Dotyczy to w szczególności dużych nastawów, gdzie chłodzenie jest gorsze. 

Czas zakończenia fermentacji: 2-4dni

W miarę postępującej fermentacji gazowanie stopniowo ustaje, co możemy zauważyć mieszając nastaw. Jeśli mieszanie nastawu nie powoduje już wydzielania drobnych pęcherzyków dwutlenku węgla fermentacja jest zakończona. Koniec fermentacji najlepiej sprawdzić cukromierzem (polecamy z naszej oferty: CUKROMIERZ BALLINGA DO ZACIERÓW SYROPÓW -5-33BLG) - wskazanie powinno wynosić około -5Blg. Wraz z cukromierzem udostępniamy prosty program do obliczania zawartości alkoholu w nastawie na podstawie jego wskazań przed i po fermentacji.

Klarowanie

Po zakończeniu fermentacji nastaw odstawiamy do wyklarowania grawitacyjnego na co najmniej 7 dni. Nastaw jest wyklarowany, jeśli wykazuje przezroczystość po nabraniu do szklanki. Klarowanie można znacząco przyspieszyć do 24h używając środka klarującego (w naszej ofercie KLAROWANIE 24H SPIRITFERM SUPERKLAR WINA I NASTAWY). Pozostaje jeszcze próba smakowa - uzyskany klarowny nastaw koloru jasno-żółtozielonego powinien mieć smak młodego wina białego bez nuty goryczy, lub kwaśności. Tak przygotowany nastaw można przeznaczyć do dalszej obróbki. W tym celu dekantujemy (zlewamy) go do zbiornika powoli odkręcając kran w pojemniku fermentacyjnym tak, aby nie naruszyć osadu na dnie pojemnika. 

Waga netto: 75g

 

27 innych produktów w tej samej kategorii: